2020-12-23 Kategoria: Prawo pracy

Dzień wolny za świąteczną sobotę 26 grudnia

Zgodnie z art. 130 § 2 kodeksu pracy każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin.

Oznacza to, że pracodawca musi oddać pracownikowi dzień wolny za święto przypadające w sobotę.

Dlaczego tak się dzieje? Pracownikom należy zapewnić dzień wolny z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy, ale także dzień wolny z tytułu święta, które przypada w innym dniu niż niedziela.

Zasada ta znajduje zastosowanie do wszystkich pracowników, którzy wykonują swoją pracę przez pięć dni w tygodniu, w tym także do osób zarządzających zakładem pracy w imieniu pracodawcy, pod tym samym warunkiem.

Pracodawca wyznacza zasady przyznawania dnia wolnego samodzielnie, a czas odbioru tego dnia, uzależniony jest od obowiązującego pracownika systemu czasu pracy i okresu rozliczeniowego.

Termin odbioru tego dnia, pracodawca może wyznaczyć z góry dla wszystkich, a także może uzgodnić termin indywidualnie z każdym z pracowników. Nie ma przy tym znaczenia, czy będzie to dzień przypadający przed 26 grudnia (np. Wigilia, co jest często praktykowane), czy po 26 grudnia (np. Sylwester). Pracodawca może przychylić się do indywidualnego wniosku pracownika o odebranie tego dnia w innym terminie lub pozostawić pracownikom dowolność w wyborze dnia. Ważne, w celu uniknięcia zarzutu dyskryminacji, traktować pracowników lub grupy pracowników (np. zajmujących te same stanowiska) w kontekście przyznania dnia wolnego w taki sam sposób.

Prawo pracy Obowiązki pracodawcy

dr Karolina Czapska-Małecka

Prawnik, psycholog, założycielka firmy ProLaboria. Mediator i wykładowca akademicki. Specjalizuje się w prawie pracy, ze szczególnym uwzględnieniem jego wrażliwych psychologicznie obszarów, takich jak mobbing i dyskryminacja, molestowanie, dobrostan psychiczny pracowników, polubowne rozwiązywanie sporów. W swojej pracy doktorskiej poruszyła problematykę godności pracowniczej i psychologicznych koncepcji prawa, ze szczególnym naciskiem na temat mobbingu i dyskryminacji.

Chmura Tagów

Prawo pracy
10
Mobbing
9
Dialog
8
Komunikacja naukowo
6
Therapeutic Jurisprudence
5
Infor
5
Czym jest mobbing?
4
Wypalenie zawodowe
2
Dyskryminacja
2
Orzecznictwo
2
KDS KIG
2
Historia wypalenia
2
Molestowanie
2
Zdrowie psychiczne
2

Kategorie

Ciekawe szkolenia