2020-07-28 Kategoria: Praca zdalna

Jak złożyć wniosek o urlop wypoczynkowy podczas pracy zdalnej?

Kodeks pracy nie precyzuje w jakiej formie należy złożyć wniosek o urlop wypoczynkowy. Dopuszcza się więc wersję papierową i elektroniczną. Będąc na pracy zdalnej wystarczy więc wysłać wiadomość e-mail, która powinna zawierać 3 najważniejsze elementy: kto składa wniosek, termin rozpoczęcia i zakończenia urlopu oraz rodzaj urlopu.

Wniosek o urlop na pracy zdalnej

Obecnie wiele firm przyjęło model pracy zdalnej. W związku z tym pojawia się pytanie, jak w nowej sytuacji złożyć wniosek urlopowy, tym bardziej, że sezon ogórkowy jest w pełni.

Kodeks pracy szczegółowo reguluje kwestie urlopu wypoczynkowego, jednak nie odpowiada wprost na postawione pytanie. Warto przypomnieć, że każdemu pracownikowi przysługuje coroczny, płatny, nieprzerwany urlop wypoczynkowy i to prawo jest niezbywalne.

Forma wniosku o urlop wypoczynkowy

Przepisy kodeksu pracy nie regulują, w jakiej formie powinny być składane wnioski urlopowe. Wobec tego, wnioski mogą być z łożone zarówno w formie papierowej, jak i elektronicznej, w tym mailowej, co w szczególny sposób odpowiada potrzebom aktualnej sytuacji. Zatem, wystarczające jest, by pracownik napisał maila z wnioskiem o urlop, precyzując, kto składa wniosek, jaki jest termin rozpoczęcia i zakończenia urlopu oraz wskazując, o jaki typ urlopu wnioskuje. Ważne jest również, by zrobił to w odpowiednim terminie. W wielu zakładach pracy obowiązuje plan urlopów, co determinuje czas składania wniosków.

Ponadto, warto zauważyć, że od 1 stycznia 2019 r. pracodawca może prowadzić i przechowywać dokumentację pracowniczą w postaci papierowej lub elektronicznej – ma w tym zakresie dowolność wyboru, co również potwierdza możliwość złożenia wniosku o urlop drogą elektroniczną.

Wiele firm korzysta z platform pomocnych w administrowaniu spraw pracowniczych, w tym w udzielaniu urlopów. Takie narzędzia również sprawdzają się przy pracy zdalnej, porządkując kwestie personalne. Wystarczy, że pracownik jedynie zaznaczy dni, które chce przeznaczyć na urlop i oczekiwać na potwierdzenie uprawnionej do tego osoby z firmy.

Urlop wypoczynkowy Praca zdalna Infor

dr Karolina Czapska-Małecka

Prawnik, psycholog, założycielka firmy ProLaboria. Mediator i wykładowca akademicki. Specjalizuje się w prawie pracy, ze szczególnym uwzględnieniem jego wrażliwych psychologicznie obszarów, takich jak mobbing i dyskryminacja, molestowanie, dobrostan psychiczny pracowników, polubowne rozwiązywanie sporów. W swojej pracy doktorskiej poruszyła problematykę godności pracowniczej i psychologicznych koncepcji prawa, ze szczególnym naciskiem na temat mobbingu i dyskryminacji.

Chmura Tagów

Prawo pracy
10
Mobbing
9
Dialog
8
Komunikacja naukowo
6
Infor
5
Therapeutic Jurisprudence
5
Czym jest mobbing?
4
Dyskryminacja
2
Molestowanie
2
KDS KIG
2
Orzecznictwo
2
Historia wypalenia
2
Zdrowie psychiczne
2
Wypalenie zawodowe
2

Kategorie

Ciekawe szkolenia